Opieka techniczna - administracja strony internetowej

W dzisiejszych czasach -można śmiało stwierdzić iż cały świat opiera się na nowoczesnych technologiach. Jak wyglądałby choćby jeden tydzień bez twojego laptopa, telefonu komórkowego czy samochodu?

Trzeba "trochę" znać się na wszystkim. Każdy powinien umieć sprawdzić pocztę, posługiwać się telefonem komórkowym, zaplanować dzień. Jednakże nie każdy ma umiejętności i predyspozycje aby stworzyć stronę internetową, napisać program komputerowy, pozycjonować serwis www
. To trudne aby wymagać tak zaawansowanych umiejętności od każdego pracownika, zwłaszcza jeśli jego zakres obowiązków znacznie się różni od branży IT.

Innymi problemema są:
  • częste awarie sprzętu, 
  • wirusy, złośliwe oprogramowanie szpiegujące, 
  • nieumiejętność posługiwania się komputerem, brak kwalifikacji
  • brak konserwacji systemu
  • brak niezbędnego oprogramowania
To niektóre z przyczyn które spowalniają pracowników biurowych a przez to cały zespół. Siłę łańcucha poznasz po najsłabszym ogniwie, więc gdy jedna osoba ma kłopoty - w pewnej części przejmują je pozostali pracownicy. Podobnie sprawa wygląda z komputerem kiedy jeden spowalnia pracownika.

Oferta opieka techniczna jest podobna do usługi pogotowie komputerowe. Skierowana jest do osób i firm w których trzeba szybko wnieść poprawki, aktualizacje lub usunąć usterkę na stronie internetowej. Pracodawcy narzekają iż trudno liczyć na grafików i projektantów stron www, którzy mają dużo własnej pracy przez co czas oczekiwania znacznie się wydłuża(czasem tygodniami trudno się doprosić o proste korekty które dla firmy mogą być niezwykle istotne).

Aby rozpocząć współpracę i zarządzać serwerem niezbędne będą dane dostępu do konta hostingowego. Mile widziane dane do poszczególnych baz danych oraz kontakt do poprzednich webmasterów. Często ułatwia to i przyśpiesza czas pracy - który często jest cenniejszy od pieniędzy. Dodatkowo przed rozpoczęciem współpracy potrzeba od 24-72h aby zapoznać się z podstawową konfiguracją serwera, kodem HTML, bazami danych oraz kwestiami pobocznymi(domeny, aliasy, konta pocztowe etc...). Przecież wyprowadzając się do nowego mieszkania również potrzeba czasu na zaznajomienie się z nowym pomieszczeniem, sąsiadami, umeblowanie - a co dopiero kiedy występuje problem techniczny(spalona żarówka, brak wody...).

Zakres usługi:
  • Usuwanie usterki technicznej
  • Aktualizacja strony internetowej
  • Naprawa serwera lub sprzętu komputerowego

Osobiście uważam iż jest to kwestia czasu, kiedy właściciele rozwijających się firm przejrzą na oczy: Informatyk w niemal każdej firmie będzie stanowiskiem tak powszechnym jak księgowa czy sekretarka