Gmail zmienia się już od jakiegoś czasu i klasyczne rozwiązania są zastępowane nowymi. Design całej aplikacji pocztowej ulega unowocześnieniu i ciagle dodawane są nowe opcje, takie jak podział na zakładki. Użytkownicy mogli jednak przełączyć się na podstawowy widok HTML, który oferował stary wygląd i szybsze działanie. Niestety, odnośnik do tego trybu zniknał - jak zatem uruchomić podstawowy, niebieski widok HTML?
Jak ustawić podstawowy widok HTML w Gmailu

Google do niedawna oferował użytkownikom dwa sposoby przeglądania poczty Gmail. W trybie domyślnym wyświetlała się aplikacja pocztowa ze wszystkimi nowościami, kolorami, podziałami na zakładki i innymi efektami. Jednak dla osób ze słabszymi komputerami istniała wzorowana na klasycznym wyglądzie podstawowa wersja HTML. Różnica polegała głównie na wydajności oraz wyglądzie - podstawowa wersja była znacznie szybsza i płynniejsza, a także wyglądała jak stary, niebieski Gmail.

Aby ją uruchomić wystarczyło kliknąć w niewielki link na stronie Gmaila. Nie wiedzieć dlaczego Google usunął ze strony odnośnik i ciężko znaleźć dostęp do podstawowego widoku HTML. CO nie znaczy, że go nie ma - możemy go wciąż uruchomić poprzez wejście na Gmaila za pomocą linku z dopisaną odpowiednią wartością, a następnie ustawić podstawowy widok HTML jak domyślny.

Logowanie się do podstawowego widoku HTML

Najpierw należy upewnić się, że jesteśmy zalogowani na swoim koncie Gmail. Następnie należy kliknąć w ten link:

https://mail.google.com/mail/?ui=html&zy=h

Zauważymy, że Gmail włączył się w starym trybie z biało-niebieskim designem.

Podstawowy widok HTML w Gmailu 

Przeglądanie w ten sposób jest znacznie szybsze i płynniejsze. Za każdym razem, gdy wejdziemy na Gmaila przez adres z powyższego linka, Gmail zostanie wyświetlony w trybie klasycznym. Możemy jednak zapisać ten tryb jako domyślny.

Ustawienie podstawowego widoku HTML jako domyślnego

Jeżeli jednak nie chcemy klikać za każdym razem w link czy kopiować specjalnego adresu, to możemy ustawić widok HTML jako domyślny. Wtedy bez względu na to, w jaki sposób się zalogujemy na Gmaila to i tak wyświetli się on w starym widoku.

 Ustawienie podstawowego widoku HTML jako domyślnego w Gmailu

Na samej górze zauważymy komunikat na żółtym tle z informacją, że strona wyświetla się w podstawowym widoku HTML. Obok tego znajdziemy dwa odnośniki - jeden do przełączenia się z powrotem w standardowy tryb oraz drugi pozwalający na zapisanie obecnego widoku jako domyślnego. Klikamy w "Ustaw widok podstawowy HTML jako domyślny" - strona zostanie przeładowana i od teraz zawsze będzie się wyświetlać w trybie podstawowym HTML.