OpenDNS to bezpłatne alternatywne serwery DNS, z których może korzystać każdy użytkownik, niezależnie od dostawcy sieci. W odróżnieniu od serwerów DNS wielu dużych providerów, serwery OpenDNS są bardzo stabilne i szybkie. Wykorzystanie serwerów OpenDNS, zamiast tych należących do twojego dostawcy, pomoże ci przyśpieszyć surfowanie po sieci, przycinając opóźnienia między przełożeniem nazwy domen na IP, tak że przeglądarka szybciej rozpoczyna ładowanie stron.
Konfigurowanie komputera pod użycie serwerów OpenDNS zamiast serwerów twojego ISP, to prosta zmiana, możliwa we wszystkich wersjach Windows:
  1. Wciśnij przycisk Start i wpisz „ncpa.cpl” i zatwierdź enterem. W Windows XP kliknij na Start, wybierz „Uruchom” i wpisz „ncpa.cpl”. W Windows 8 należy uruchamiać ncpa.pl w trybie Administratora.
  2. Kliknij prawym klawiszem na aktywne połączenie, którego używasz do łączenia się z Internetem i wybierz „Właściwości”.
  3. W panelu Sieć / Ogólne, wybierz „Protokół internetowy (TCP/IP)” (wersja 4 w Windows Vista, 7 i 8) i wciśnij „Właściwości”.
  4. W okienku właściwości wybierz „Użyj następujących adresów serwerów DNS” i wpisz 208.67.222.222 w „Preferowany serwer DNS” oraz 208.67.220.220” w „Alternatywny serwer DNS”.
    przyspieszanie dns, przyspieszanie Internetu
  5. Wciśnij dwa razy OK – i to wszystko.
Na stronie OpenDNS.com możesz dowiedzieć się więcej na temat bardziej zaawansowanych funkcjonalności (np. antyphishing, kontrola rodzicielska) OpenDNS.